3 aydır adet görmüyorum ama sıkıntılar yüzünden çıldıracak gibi oluyorum

Kategori: Cinsel Sorular - 839 görüntülemeYorum Yazın
3 aydır adet görmüyorum ama sıkıntılar yüzünden çıldıracak gibi oluyorum

SORU:

45 yaşındayım ve 3 aydır adet görmüyorum, özellikle geceleri aşırı terleme oluyor. Yüzüme kan çıkınca sanki boğuluyor gibi oluyorum. Bütün uyku düzenim bozuldu. Şikayetlerim için doktora gittim. Bana bunların normal olduğunu söyledi. Hormon vermek taraftarı değilmiş. Bu nedenle sadece uyku ilacı verdi. İnanın bazen çıldıracağım sanıyorum. Ne yapmam gerekli?

CEVAP:

Menopozda bu şikayetler, elinde yelpaze ile serinlemeye çalışan kadın figürü gibi canlandırılıyor. “Her kadında olur”, “Bir süre sonra geçer”, “İlaç kullanacağına bunu kendin hallet”, “İlaç zararlıdır” gibi bence doğru olmayan ve kesin kuralmış gibi söylenen bu laflar yüzünden (özellikle son yıllarda) milyonlarca kadın işkence görüyor. Bu basit gibi görülen şikayetler yüzünden hayatından bezen, bunalıma giren birçok kadın vardır. Bence yapacağınız şey başka bir doktora gitmek. Gerekli incelemeleri yapsın ve hormon kullanmanızı engelleyen bir durum yoksa düne kadar yumurtalıklardan çıkan hormonları çok düşük dozlarda vererek normal hayata döndürsün.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!