3 haftada bir adet görüyorum, sorun olur mu?

Kategori: Cinsel Sorular - 1.183 görüntülemeYorum Yazın
3 haftada bir adet görüyorum, sorun olur mu?

SORU:

19 yaşındayım, adetlerim 3 haftada bir olmaya başladı ve ağrılı geçiyor. Ayrıca bir de akıntım var. Önceleri beyazdı şimdi ise sarı, yeşil arası bir renkte ve koku yapıyor. Bu ileride evlendiğimde, anne olmak istediğimde sorun olur mu? Henüz doktora başvurmadım. Annemde 2 yıl önce kist vardı, tedavi edildi. Bu kistten bende de çıkma ihtimali var mı? Cevabınızı bekliyorum.

 

CEVAP:

Normal adet kanamalarının 21-35 günde bir olmasını normal kabul ediyoruz. Siz üç haftada bir adet gördüğünüze göre burada bir sorun yok gibi. Akıntı şikayetinize gelince; muayene olmanız ve akıntıdan bir örnek alınması gerekiyor. Bu şekilde akıntının nedeni anlaşılır ve doğru tedavi olabilirsiniz. Hastalıklar zamanında tedavi edilmez, kronikleşirse hem tedavisi daha zor hale gelir hem de belki kalıcı bozukluklara neden olabilir. Annenizdeki yumurtalık kistinin önemli olduğunu sanmıyorum. Yumurtalık kanserlerinin ancak yüzde 10-15’inde genetik geçiş söz konusudur. Yani annenizde kist olması sizde de kist şansını attırmıyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

3 haftada bir adet görüyorum, sorun olur mu? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. yağmur dedi ki:

    ben 14 yaşındayım.geçen sene ocak ayında ilk adetimi gördüm.bi süre düzensizlik görüldü normal diye düşündüm.sonra düzene girmeye başladı şimdi bu sene 1-2 aydır 2 haftada bir oluyorum nedeni ne olabilir?doktora gitmem gerekiyormu?daha adet olalı 1 sene oldu düzensizlikler devam edebilirmi ltfn bana yardımcı olun.

YORUM YAZIN

* olan alanların doldurması zorunludur.