Cinsel ilişkiye çok düşkünüm

Kategori: Cinsel Sorular - 1.226 görüntülemeYorum Yazın
Cinsel ilişkiye çok düşkünüm

SORU:

3 yıllık evli bir erkeğim ve cinsel ilişkiye çok düşkünüm. Fakat eşim bu konuda çok isteksiz. Adeta görev yapar gibi benimle ilişkiye giriyor. Bu konuda hiçbir arzusu olmadığını görüyorum. Sorduğumda cinsel açıdan isteğinin olmadığını söylüyor, bu mümkün müdür?

CEVAP:

Cinsel istek bozuklukları cinsel isteğin azlığı veya yokluğu hatta cinsellikten tiksinme şeklinde görülebilir. Organik ve psikolojik nedenlerle oluşabilir. Cinsel aktiviteye veya fantezilere karşı isteksizlik ve ilgisizlik vardır. Cinsel isteksizlik kadınlarda daha sık görülmektedir. Yapılan çalışmalar erkeklerdeki cinsel isteksizliğin yüzde 15, kadınlardaki oranın ise yüzde 35’e vardığını göstermiştir. Kadın, hayatı boyunca hiç tatmin olmamıştır ya da cinselliğe olan ilgisi sonradan azalmıştır. Bu problemi yaşayan kadınlar çok zor ve nadiren orgazm olurlar.

Cinsel isteksizliğin nedenleri arasında; cinsel organlara veya hormonal dengeye ait bozukluklar, bazı ilaçlar, olumsuz cinsel deneyimler, kendine güvensizlik, partnerle cinsellik dışında olumlu paylaşım yaşayamama, yoğun stres ve depresyon sayılabilir. Cinsel tiksintiler ise cinsel aktiviteye, cinsel organlara ya da sıvılara karşı olabilir. Sebepleri arasında çocukluktaki gelişme dönemlerine ait takıntılar, yanlış veya yetersiz cinsel bilgiler, tecavüze veya travmaya maruz kalma, partnerin uygunsuz ve taciz edici yaklaşımları, Cinselliğe karşı korku ve endişe sayılabilir. Çiftler birbirlerine cinsel istek ve tercihlerini iletebilmeli, sabırlı ve anlayışlı olmalı, cinsellik dışında da uyumlu bir birliktelik sağlamalı yani aynı zamanda iki iyi arkadaş olmalıdırlar. İstek bozukluğunun devam etmesi halinde tıbbi yardım alınmalıdır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!