Çocuğum olmuyor

Kategori: Cinsel Sorular - 1.052 görüntülemeYorum Yazın
Çocuğum olmuyor

SORU:

33 yaşında, 8 yıllık evli bir erkeğim. Çocuğum olmuyor. Spermimde hiç hücre çıkmıyor. Ufak bir testis ameliyatı geçirdim. Testislerimde hücre olup olmadığına baktılar. Bulunduğunu söylediler. Daha sonra tüp bebek yapmak için İstanbul’a gittik. Eşime 7 embriyo koydular. Benden kök hücre çıkmış. Mikroenjeksiyon onun için tutmamış. Ben ne yapmalıyım? Bana yardımcı olabilir misiniz?

CEVAP:

Spermde hiç hücre yoksa

Sadece yumurtasında hiç sperm olmayan erkeklerin çocuk sahibi olma imkanı henüz yoktur. Menisinde hiç sperm olmasa da yumurtasından ameliyat ile sperm elde edilebilen erkeklerde mikroinjeksiyon tekniği ile dölleme sağlanabilmektedir. Bu şekilde çocuk sahibi olan birçok hastam bulunmaktadır. Yumurtada sperm aranması yumurtaya zarar vermeyecek şekilde ve tercihen mikro cerrahi yöntem ile yapılmalıdır. Bu şekilde yumurtanın çeşitli bölümlerinde dokuya zarar vermeden sperm aranabilir. Bilinçsizce yapılacak girişimler yumurtanın iç dokusunu azaltır ve içerideki kan dolaşımını bozarak yumurtanın küçülmesine ve erkeklik hormonu üretiminin azalmasına neden olarak iktidarsızlığa yol açabilir. Yumurtada bulunan ve sperm hücresinin olgun haline ulaşmamış hallerdeki döl hücrelerinin ise belirli bir olgunluk aşamasına- uzamış spermatid- erişmeden mikroinjeksiyon yönteminde dahi dölleme sağlayamadıklarını bilmekteyiz.

Yumurtada hiç hücre yoksa

Şimdilik sadece yumurtasında hiç hücre olmayanlar çocuk sahibi olamıyor. Ancak ilerleyen teknoloji ve kök hücre çalışmalarının gelişmesi ile bu sorun da ortadan kalkacaktır. Vücudun kök hücresi elde edildiğinde bu sperm hücresine farklılaştırılarak yumurtasında dahi hiç sperm hücresi olmayanların çocuk sahibi olabilecekleri umulmaktadır. Klonlamada yani kopyalamada ise sadece çiftlerden birinin genetik materyali kullanıldığından doğacak çocuk ortak bir ürün olmayıp çiftlerden birinin genetik kopyası olacaktır. Sizin şahsi sorununuzda ise önemli olan detay gereken olgunlukta hücre edilemediği mi, yoksa elde edilen hücrenin dölleme sağlamamış olduğumudur ki; bunu ancak uygulamayı yapan embriyoloji uzmanından alacağınız bir rapor sonucu öğrenebiliriz


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!