Ertesi günü hapı aldım, kanamam oldu

Kategori: Cinsel Sorular - 934 görüntülemeYorum Yazın
Ertesi günü hapı aldım, kanamam oldu

SORU:

Benim sorum ertesi gün haplarıyla ilgili. Ayın 6’sında adet gördüm. 13’ünde ise ertesi gün hapı kullandım. 5 gün sonra kanamam oldu, 3 gündür devam ediyor. Acaba bu kanama kullandığım ilaçla mı ilgili yoksa herhangi bir hastalığın belirtisi mi? Lütfen bu konuda bana yardımcı olun.

 

CEVAP:

Ertesi gün hapı çok acil bir durumda kullanılması gereken bir ilaçtır. Doğum kontrol işini bu ilaçlarla yapmak (Yani çok sık olarak bu ilaçlara başvurmak) doğru bir yol değil. Her ay yumurtalıklardan çıkan hormonlarla rahmin iç tabakası gelişmeye başlar ve kendini muhtemel bir gebeliğe hazırlar. Eğer gebelik olmazsa yaklaşık 28-30 günde bir bu kalınlaşmış tabaka (Endometrium) kanama ile beraber dışarı atılır. Ertesi gün hapı kullanıldığı zaman düzgün çalışan bu sistem bozulur. Rahmin iç tabakasındaki hazırlık kısa sürede kanamaya dönüşür ve sonuçta döllenmiş bir yumurta gelse dahi rahim içinde yerleşecek yer bulamaz, kanama ile beraber atılır. Bu sistemle sık sık oynanınca bazı düzensizliklerin ortaya çıkması da normal sayılmalı. Sizin kanamanızın da kullandığınız ilaca bağlı olduğunu zannediyorum. Bence merak edilecek bir durum yok.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

* olan alanların doldurması zorunludur.