Hangi doktora inanacağımı şaşırdım, bana yardım edin

Kategori: Cinsel Sorular - 980 görüntülemeYorum Yazın
Hangi doktora inanacağımı şaşırdım, bana yardım edin

SORU:

Ben 22 yaşında bekar bir genç kızım. Şimdiye kadar adetlerim hep düzenliydi. Ancak haziran ayında adetim bir hafta gecikmişti. Bunun sebebini öğrenmek için kan tahlili yaptırdım ve ultrasona girdim. Tahlilde LH değeri 19 çıktı. Daha sonra ultrasona girdim. Doktor “Polikistik over var” dedi. Ancak bu ay adetim zamanında geldi ve üçüncü gününde tahlil yaptırdım. Bu kez de LH değerim 4 çıktı. Doktor bir şeyimin olmadığını söyledi. Hangisine inanacağımı şaşırdım. Lütfen yardımcı olun.

 

CEVAP:

Sorularınızı sıra ile cevaplamaya çalışacağım.

1) Hipofiz ve yumurtalıktan çıkan hormonların hakiki değerini anlamak için adetin üçüncü günü kan verip bu değerleri araştırmak gerekir. Ayrıca hormonlar ayın değişik zamanlarında değişik değerlerde olabilir (Yani hormon miktarı hep aynı düzeyde kalmaz).

2) Polikistik over’de ultrasonda yumurtalıklarda görülen değişiklikler dışında başka özellikleri de olan bir hastalıktır. Hormonlarda değişiklikler vardır. Karbonhidrat metabolizmasında değişim vardır. 3)Adet gecikmeleri olur (20-30 gün hatta 2-3 ay), kilo sorunu vardır (Özellikle kilo, bacak ve kalçalarda birikir, omuzlar dardır) tüylenmede artış olabilir. Bu kısa bilgilerden sonra sanırım kararı siz verebileceksiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!