Korunmuyoruz ama çocuğumuz olmuyor

Kategori: Cinsel Sorular - 1.058 görüntülemeYorum Yazın
Korunmuyoruz ama çocuğumuz olmuyor

SORU:

4 yıllık evliyiz, ilişkiye girerken korunmuyoruz. Buna rağmen çocuğumuz olmadı. Kısırlık için tedaviye nasıl başlamalıyız?

CEVAP:

Aslında çiftin her ikisinin de aynı anda başvurması gereklidir. Fakat önce erkeğin tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır. Çocuğu olmayan bir erkek önce androloji konusunda uzman bir üroloji uzmanına, bir androloğa başvurmalıca. Önce muayene, özel sperm ve hormon tetkikleri gerçekleştirilir. Erkek kısırlığında tedavi basamaklar halinde uygulanır; başlangıçta basit ve sebebe yönelik tedaviler tercih edilir. Sorun tam olarak ortadan kaldırılarak çiftin evlerinde hamilelik sağlamsı için ilaç tedavisi, mikro cerrahi, endoskopi uygulanabilir. Kesin tedavi olamasa bile erkeğin bu tedaviler ile durumunun kısmen düzelmesi sağlanarak yardımlı üreme tekniklerinden daha yüksek başarı ile faydalanabilecek hale gelmesi sağlanır. Uygun çiftler kocanın laboratuarda hazırlanan spermlerinin jinekolog tarafından eşe verilmesi (aşılama-inseminasyon) yönteminden fayda görebilirken durumu daha ağır olanlara mikroenjeksiyon-tüp bebek uygulaması son çare olarak gerekebilir. Mikro cerrahide uygun kişilerde fayda oranı yüzde 80 olup hamilelik yüzde 40’a varabilmektedir. Aşılamada, deneme başına yüzde 20, tüp bebekte yüzde 25 hamilelik sağlanabilmektedir.

Günümüzde tam kısırlık durumu çok daha nadirdir. Mikrocerrahi, endoskopi ve yardımlı üreme teknikleri ile eskiden netice alınamayan durumlarda bile çiftler çocuk sahibi olabiliyor. Erkekler suçu eşlerine atmak yerine kendileri de detaylı tetkikten geçmelidir. Normal gibi görünen tek bir sperm tahlili yeterli değildir. Ayrıca çocuk sahibi olan bir erkeğin zaman içinde-örneğin varikosel etkisi ile- çocuk sahibi olamaz hale gelmesi de mümkündür. Kısırlık tedavisinde yurdumuzda tüm ileri tetkik ve tedaviler uygulanabilmektedir. Fakat kalite kontrolü ve tedavinin basamaklı yapılması ilkelerine uyulmayabilmelctedir. Birçok tetkik ve tedavi çoğu zaman gerekli kalitede gerçekleştirilmemektedir. Ayrıca ticari amaçlar nedeni ile çiftler gereken tetkik ve basit tedaviler denenmeden pahalı ve ciddi anne ve çocuk sağlığı komplikasyonlarına yol açabilecek tüp bebek denemelerine ilk adım olarak başlatabilmektedirler. Çok kolay ve ekonomik çözümler denenmeden ve bilhassa erkek tedaviler ile en uygun hale gelmeden tüp bebek yöntemine geçilmemelidir. Mikrocerrahi, endoskopi ve ilaç tedavileri birçok çifti tüp bebeğe gerek kalmadan çocuk sahibi yapabilmekte, en azından tüp bebek uygulamasındaki başarı şansını arttırmaktadır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!