Kullandığım ilaçlar kaşıntı ve yanma yapıyor

Kategori: Cinsel Sorular - 870 görüntülemeYorum Yazın
Kullandığım ilaçlar kaşıntı ve yanma yapıyor

SORU:

28 yaşında, 11 aylık evli bir kadınım. İdrar yolu enfeksiyonu geçirdim. Ancak tedavi görürken kullandığım antibiyotikler kaşıntı ve yanmaya neden oldu. Polikistik over denilen kistlerim var. 10-15 gün geçmeyen adet düzensizliklerim oldu ama doğum kontrol hapıyla düzene girdi. Şimdi sorunum yok. Tedaviye devam etsem de düzelir gibi oluyor ama geçmiyor. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP:

Antibiyotik kullanımından sonra şikayetlerinizin arttığını söylüyorsunuz. Bu çok sık karşılaştığımız bir durum. Özellikle geniş spekturumlu (yani… kuvvetli ve birçok bakteriye etkili) antibiyotikler vajina florasını (Vajinadaki asit-baz dengesini) bozarak normalde vajinada olan ve hastalık yapan mikropların girmesini engelleyen mikroorganizmaları da öldürür. Bu durum vajinanın müdafaa silahlarının yok olması demektir ki işte o zaman çeşitli enfeksiyonlar ve özellikle mantar enfeksiyonları ortaya çıkar. Tedavide biraz sabırlı olmak ve çok sık ilaç kullanmamak (veya gereğinden fazla ilaç) gerekir. Vajina florasının normale dönmesine yardımcı olacak ilaçlar daha faydalı olmaktadır. Tedavide başarı sabırlı olmak ve uygun ilaçları kullanmakla mümkün. Kadın-doğum hekimleri bu tip hastalıkları başarı ile tedavi ederler.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!