Rahim duvarında kalınlaşma varmış, ne yapacağız?

Kategori: Cinsel Sorular - 2.990 görüntülemeYorum Yazın
Rahim duvarında kalınlaşma varmış, ne yapacağız?

SORU:

42 yaşındayım. Kadın doğum uzmanına gittim, bana rahimde 4.5 santim kist olduğunu ve rahim duvarında kalınlaşma olduğunu söyledi. Piromalut-N ve doğum kontrol hapı verdi. Tedavi için bunlar yeterli midir? Bu ilaçlarla kist küçülür mü?

 

CEVAP:

Sorunuza tek kelime ile cevap vermek biraz zor. Yumurtalık kistleri hem sık görülür hem de iyi huylu olduğu kadar kötü huylu tipleri de vardır. Bir kisti anlamak (Kanser olup olmadığını) her zaman kolay değildir. Ameliyatla kisti çıkarıp elimize alsak bile kesin olarak ‘Bu iyi huylu veya değil’ diyemeyiz. Bu nedenle ameliyathaneye bir patolog çağırırız. Patolog kisti bir mikroskop altında inceledikten sonra ancak bize kesin teşhisi söyler. Rahim duvarının kalınlaşmasına gelince. Adetten hemen sonra çok incelen bu tabaka adete yakın günlerde çok kalınlaşır ve daha sonra adet kanı ile dışarı atılır. Bu tabakanın aşırı kalınlaşması hormonal bir bozukluğun işareti olabilir (Hiperplazi bu hastalık… Eğer tedavi edilmezse ileride rahim kanserine dönüşebilir). Doktorunuzun verdiği ilaç hiperplazileri düzeltmek için kullanılıyor. Bu ilaçla şikayetler geçerse sorun yok ama devam ederse mutlaka rahim içinden biyopsi almak gerekebilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Rahim duvarında kalınlaşma varmış, ne yapacağız? (11 Yorum)

Yorum Yaz

 1. tuana dedi ki:

  ben 14 yaşındayım geçen gün kadın doğum uzmanına gittim ve sorunun ney dedi adet düzensizliği dedim oda bni muane etti . bir ultrason cektirdi sonra rahim duvarında kalınlaşma var dedi bunun için napmalıyım

 2. gülen dedi ki:

  48 yaşındayım 15 gün süren sık sık kanamalarım oluyor biyopsi oldum tahlilimde rahim duvarında kalınlaşma olduğunu doktorum söyledi sizden açıklama acilen bekliyorum.

 3. necibe onay dedi ki:

  50 yaşındayım sık sık kanamalarım oluyor biyopsi yaptırdım rahim duvarın kalın dediler 3aylık hap kullandım kanamalar hem çoğaldı hemde 10gün 15gün araya düştü buda beni halsiz bırakıyor beni aydınlatırsanız sevinirim TEŞŞEKKÜR ederim

 4. hesna dedi ki:

  43 yaşıdayım.
  Kadın doğum uzmanına gittim, bana rahimde 6.5 santim ur olduğunu ve rahim ağzında daralma olduğunu ve rahimin yamuk olduğunu söyledi.
  Hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi.
  Ameliyat esnasında ur büyük olduğu için kanama olabilirmiş ve rahimi alabiliriz dedi.
  Bu tür ameliyatların riskleri nelerdir?
  Beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz?

 5. betül dedi ki:

  ragimdeki kalınlaşma bacaga agrı yaparmi?lütfen cecaplayın

 6. emine dedi ki:

  rahim duvarında kalınlaşma var dedi doktor parca alınacak dedi parca almak zormu ameliyatlamı alınıyor
  ve kanser cıkmazsa bu parcanın alınması sonradan sorun acarmı cevaplarsanız sevinirim

 7. zeynep dedi ki:

  kadın doğumcuya gittim rahmin içinde çok küçük bir ur olduğunu söyledi.ameliyatta urların çok küçük,fazla ve dağınık olduğunu söyledi doktor.rahim duvarıda kalınlaşmış.ameliyat oldum fakat bu durum tekrar edermi. lütfen sorumu cevaplayın şimdiden teşekkürler.

 8. sabah dedi ki:

  ben 14 yaşın dayım sık mastbasyon yapmıyorum ama işe yaramıyor sizcepenisim boyu kaç santim olmalıdır

 9. meloş dedi ki:

  50 yaşındayım rahimimde kalışlaşma olduğunu söyledi doktor ilaç tedavisi görüyorum 2 aydır yanlız kanamam devam ediyor lütfen yardımcı olurmusunuz…

 10. fatma46 dedi ki:

  43 yasındayım ekim ayında asırı kanamam oldu.kasıma kadar surdu.gunum gecti doktora gittim.ultr.rahim agzı kalınlasması ve kis cıktı ve alınmasını onerdi doktorum.biyopsi sonuclarını bekliyorum adet olmuyorum.bu sekilde korunmadan hamilelik riski varmı?tesekkurler.

 11. fatma46 dedi ki:

  bu arada gebelik testi yapıldı negatif sonuç aldım.adet görmüyorum ama saygılar.

YORUM YAZIN

* olan alanların doldurması zorunludur.