Testosteron ilacı kullandım, zararı olur mu?

Kategori: Cinsel Sorular - 22.022 görüntülemeYorum Yazın
Testosteron ilacı kullandım, zararı olur mu?

SORU:

Geçenlerde köşenizde testosteron kullanımının zararlarıyla ilgili yazınızı okudum ve telaşa kapıldım. 27 yaşındayım. 2003 yılında ereksiyon problemi ve erken boşalma nedeniyle doktora gittim. Herhangi bir tetkik yapılmadı. Doktor bana testosteron içeren bir ilaç verdi. İlaç işe yaradı. Ancak benim hoşuma gittiği için doktora kontrole gittiğimde ilacın işe yaramadığını söyleyip daha güçlülerini aldım. Aldığım bu ilaçları da yaklaşık 2 ay boyunca kullandım. 2 ay ara verip yeniden 2 aylık daha ilaç aldım. Sonra 3 ay ara verip aynı ilaçları 2 ay daha kullandım. Toplamda 16 kutu ilaç kullandım. 8 aydır bu j[açları kullanmıyorum. Bu rakamlar bahsettiğiniz zararların oluşması için yeterli midir? Son turda kullandıklarımın belirgin bir faydasını görmedim. Yazınızda “Testosteron kullananların teslisleri dumura uğrar” demişsiniz. Benim tedavi sonrasında testislerimde sanki küçülme ve dağılma oldu gibi. Acaba bu aldığım ilaçlardan dolayı mıdır? Ayrıca uzun bir aradan yani 2 ay sonra cinsel ilişkiye girdiğimde bile ikinciyi yapmakta zorlanıyorum, ikinci kez cinsel birleşme yapabilmem için aradan 2 saat geçmesi gerekiyor. Sebebi geçmişte kullandığım ilaçlar olabilir mi? Bu söylediklerim ilaç kullanımından kaynaklanıyorsa normale dönmek için nasıl bir tedavi görmeliyim? Cevabınızı merakla bekliyorum.

CEVAP:

Tüm hormonların bilinçsiz olarak kullanımı vücuda zarar verir, bazen bu zarar geri dönülemeyecek şiddette de olabilir. Testosteron hormonu sadece eksikliğinin tetkikler ile saptandığı hallerde ve uygun dozda eksik tamamlama amacıyla kullanılmalıdır. Testosteronun etkileri yüksek doz ile kullanımda suistimale açıktır. Cinsel istek ve gücü, kas yapımını artırma gibi doping amaçları ile kullanımı kısa sürede olumsuz etkilerini testisler üzerinde gösterebilir. Vazifesi sperm ve testosteron üretmek olan testisler vücuda dışarıdan yüksek dozda testosteron girmesi karşısında hem sperm hem de testosteron üretimini durdururlar. Bu süreç organın geri dönülmez şekilde dumura uğramasına kadar gidebilir. Kısa süreli kullanımlarda dahi sperm üretiminin durması ve tekrar başlamaması riski vardır. Bilhassa vücut geliştirme çalışırken bilinçsiz hormon kullanımı sonrası kısırlık sorunu yaşayan hastalar ile sıkça karşılaşıyorum. Size önerim sadece uzman hekim tavsiyesi ve kontrolü altında ve mutlaka şart ise testosteron kullanmanızdır. Hormon ve spermiyogram tetkiklerinizi yaptırarak halen bulunduğunuz durumu netleştirebilir ve gerekiyorsa tedavi önerebiliriz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!