Testislerim gelişmemiş, ne yapacağım?

Kategori: Cinsel Sorular - 864 görüntülemeYorum Yazın
Testislerim gelişmemiş, ne yapacağım?

SORU:

11 yıllık evliyim. 4 yıl önce sperm testi yaptırdım. 20 milyondan az olduğunu söylediler. 2 yıl sonra tekrar doktora sperm testi yaptırdım menide ölü ya da canlı sperm görülmedi. Son 1 yıl önce yine test yaptırdım. Yine ölü veya canlı sperm görülmedi ve “Çocuğun olmaz” dediler. Birkaç gün önce sperm testinde doktor tahlil yaptı. Sonuç aynı çıkınca Doktor “Boşuna uğraşma. Senin doğuştan testislerin gelişmemiş çocuğun olmaz” dedi. Testislerimin doğuştan gelişmemiş olması ve bunun tedavisinin mümkün olup olmadığını bize bildirirseniz çok memnun olurum.

 

CEVAP:

Spermiyogram, el ile ve bilgisayarlı makine ile yapılabilir. Meni içindeki birçok madde sperm yani döl hücreleri ile karışabildiğinden bilgisayarlı sayım cihazları sadece yıkanmış özel numunelerde ve tıbbi araştırma amaçlı olarak kullanılmaktadır. En iyi spermiyogram bu konuda bilgilendirilerek hazırlanan kişinin uygun ortamda ve talimatlar çerçevesinde sperm vermesi ve bunun özel eğitimli, tecrübeli ve disiplinli teknisyenler tarafından WHO-Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine uygun olarak değerlendirilmesi sonucu elde edilir. Maalesef ülkemizde bunun eğitimi ve kalite kontrolü yapılmamaktadır.

Laboratuvar ruhsatı olan bir yerde bu konuda hiçbir eğitimi olmayan kişiler kulaktan dolma bilgilerle spermiyogram olarak çalışmakta, sonuçlar birbiri ile alakasız çıkabilmektedir. Bu nedenle androloji ile özel olarak ilgilenen, bu konuda özel bir departmanı olan laboratuar haricinde spermiyogram ve benzeri özel testleri yaptırmanızı önermem. Ben bilmediğim bir teknisyenin verdiği sonuç ile karar vermiyorum. Aksi taktirde hastama zarar verebilir, gereksiz ameliyat yaparım diye endişeleniyorum.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!